BRATISLAVA – Jar sa pomaly prebúdza a mnohí z nás preto trávia čoraz viac času v záhradách. Apríl je mesiacom, keď začíname nielen s úpravou pôdy, ale aj so samotným sadením. Netky sa spýtali odborníka, ako je dobré postupovať a na čo by sme v tomto mesiaci určite nemali zabudnúť.
Skôr, ako začneme so sadením a sejbou, je potrebné upraviť si pôdu. V prípade zemiakov je už zem pooraná od zimy. Pred sadbou drobnej zeleniny, ako napríklad karfiolu alebo kalerábu, je nevyhnutná úprava pôdy do roviny, aby bola sadba v dostatočnej hĺbke. Začíname aj s hnojením.
„Hnojenie plodín špeciálnej zeleniny sa vykonáva pred sadbou granulovaným priemyselným hnojivom v presne určenej dávke, tzv. Štartovacie hnojivo, alebo aj priamo v sadzači počas sadby a sejby,“ povedal pre Netky predseda Zväzu zemiakarov a zeleninárov Slovenskej republiky Jozef Šumichrast.
Zemiaky sme mohli sadiť už počas marca. Kto to nestihol, nevadí, s ich výsadbou môžeme pokojne pokračovať aj v apríli. Každú výsadbu je potrebné prispôsobiť počasiu. Tohtoročná jar bola zatiaľ veľmi suchá. Deficit vlahy je 80 %.
Prečítajte si tiež: V hlavnom meste cez víkend vysadili nové stromy
V tomto čase si pripravujeme priesady, teda sejeme paradajky či papriku.
„Začína sa výsadba drobnej zeleniny, do ktorej patrí jarný karfiol, kaleráb a kapusta. Vysievame hrach, reďkovku a cukrovú kukuricu. Dôležitý je výsev mrkvy. Do skleníkov a fóliovníkov vysádzame papriky, rajčiny, baklažány, šalát, môžeme aj skorý kaleráb,“ prezradil Šumichrast.
Takisto je potrebné okopať cesnak a cibuľu. Kto na túto aktivitu nemá čas, môže vyskúšať vyvýšený záhon, ktorý je bližšie k vašim krížom a rukám a zároveň sa na burinu „pozerá zvrchu“. Vhodný je najmä pre papriku, paradajky, cibuľu, fazuľu, špenát, ale aj bylinky.
Odborník pripomína, že pri starostlivosti o rastlinky je dôležitá aj prevencia. Upozorňuje na výber osiva s nižším rizikom ochorení. Vhodné je používať povolené chemické postreky na ochranu v ďalšom štúdiu rastu.
Milovníci exotického ovocia by nemali zabudnúť, že apríl je dobrým obdobím pre sadbu kivi. Mladé rastlinky znesú mráz až do mínus 6 stupňov Celzia a je vhodné chrániť ich fóliou. Toto ovocie vyžaduje slnečné miesto, ktoré má dobrú ochranu pred vetrom.
Možno vás zaujme: Liptovskú Maru sčasti vypustili. Prechádzka po priehrade láka stovky ľudí
Treba sa tiež postarať o ovocné stromy. Kto si chce vysadiť nové, je na to najvyšší čas.
„V apríli je vhodné pri ovocných stromoch pokračovať v štepení. U viniča sa vykonáva v mesiaci apríl takzvaná viazka ťažňov. Dôležitá je závlaha ovocných stromov, pri jarných mrazoch ochrana pred mrazom a chemická ochrana proti hubovým chorobám,“ radí Jozef Šumichrast.
K téme: Počet dudkov chocholatých na Slovensku dlhodobo klesá
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies